Augantys mokesčiai už lakiąsias medžiagas pramonę skatina keistis
-
Aplinkos ministerija didina kontrolę ir griežtina pramonėje naudojamų lakiųjų organinių junginių (LOJ) išmetimo taisykles dėl neigiamo jų poveikio aplinkai. Šiemet pirmą kartą įmonės, kurių organinius tirpiklius naudojantys įrenginiai įtraukti į registrą, privalo mokėti mokestį.
Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, pernai Lietuvos įmonės į orą išmetė 12 448 tonas lakiųjų organinių junginių, o tai prilygsta daugiau nei 4 mln. eurų mokesčių. Augant mokesčiams ir siekiant veikti tvariau, vis daugiau pramonės įmonių pereina prie netaršių valiklių.
Komentuoja Lukas Žarnauskas, UAB „Bio Circle Balticum“ laboratorijos vadovas:
Iki šiol didžioji dalis automobilių, elektronikos, statybų, maisto pramonės, taip pat valymo įmonių įvairių paviršių ir įrangos valymui, jos priežiūrai bei medžiagų šalinimui naudoja valymo priemones, turinčias lakiųjų organinių junginių. Tai veiksmingi valikliai, o jų naudojimas nėra draudžiamas.
Vis dėlto tokie valikliai nėra draugiški gamtai – LOJ prisideda prie ozono sluoksnio ardymo, smogo ir blogesnės oro kokybės, dalis yra šiltnamio efektą sukeliančios dujos. Dėl neigiamo LOJ poveikio aplinkai, Aplinkos ministerija pastaruoju metu griežtina organinių tirpiklių, kuriuos naudojant susidaro LOJ, naudojimo ir išmetimo taisykles.
Aplinkos apsaugos agentūra privalomai registruoja įrenginius, pasiekusius numatomas organinių tirpiklių suvartojimo ribas, o juos eksploatuojančioms įmonėms yra taikomi mokesčiai. Anksčiau mokesčius už aplinkos teršimą iš stacionariųjų taršos šaltinių mokėjo tik tie, kuriems buvo privalomas taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimas. Dabar mokestis skaičiuojamas visiems verslams, įtrauktiems į registrą.
Per trejus metus mokestis už aplinkos teršimą LOJ išaugo daugiau nei tris kartus – nuo 105 Eur/t 2021 metais iki 330 Eur/t 2023 metais. Pagal Aplinkos apsaugos agentūros duomenis, pernai įmonės į orą išmetė 12 448 tonas LOJ teršalų. Tai prilygsta daugiau nei 4 mln. eurų mokesčių.
Šiais metais įmonės, kurių įrenginiai privalomai užregistruoti registre, teikė pirmąsias organinių medžiagų suvartojimo ir į aplinkos orą išmestų LOJ kiekių deklaracijas mokesčiams už praėjusius metus sumokėti. Šiuo metu registre yra įtrauktos 162 įmonės ir tokių nuolat daugėja.
Didėjanti mokestinė našta skatina įmones ieškoti alternatyvų – pastebėjome augančią biologinių ir vandens pagrindo valiklių be LOJ paklausą. Jais domisi tiek didelės, tiek mažesnės pramonės įmonės, daugiausia – baldų, automobilių, medienos ir metalo apdirbimo įmonės.
Pereinant prie tvaresnių, aplinkai draugiškesnių valiklių mažesnėms įmonėms paprastai pakanka pasikeisti valymo šluostes ir apmokyti darbuotojus. Didesnėms – tenka pertvarkyti valymo procesus, adaptuoti įrangą ar įsigyti papildomos.Vis dėlto investicijos į perėjimą prie netaršių ar mažiau taršių valiklių įmonėms gana greitai atsiperka ir net tampa ekonomiškai naudingu sprendimu, nes nebereikia mokėti LOJ taršos mokesčių, pigiau kainuoja atliekų šalinimas, sumažėja oro ventiliacijos sistemų sąnaudos.
Atsisakydamos taršių valiklių, įmonės taip pat sumažina išlaidas darbuotojų asmeninėms apsaugos priemonėms. Taupomos ir transportavimo bei sandėliavimo išlaidos, nes su kai kuriais vandens pagrindo valikliais galima nuvalyti iki 10 kartų didesnį paviršiaus plotą nei su LOJ pagrindo valikliais.
Daugeliu atvejų LOJ turinčius valiklius galima visiškai pakeisti aplinkai draugiškais valikliais, kadangi jų efektyvumas prilygsta ar net pranoksta LOJ valiklių pasiekiamus rezultatus. Be to, tokie valikliai dažniausiai yra daugkartinio naudojimo, vadinasi, gali būti panaudoti keliskart, prieš juos įrenginiuose pakeičiant naujais.
LOJ valiklius į netaršius įmonės keičia ir besirūpindamos darbuotojų sveikata, siekdamos mažinti nelaimingų įvykių darbe tikimybę. Darbo aplinkoje naudojant saugesnes priemones, darbuotojams palengvėja darbo procedūros, nebelieka poreikio dažnoms pertraukoms, taip pat auga darbo našumas. Sveikesnė darbo aplinka kelia ir darbo vietos patrauklumą.
LOJ kambario temperatūroje intensyviai garuoja, todėl yra pavojingi sveikatai – gali sukelti kvėpavimo ligas, odos, akių sudirginimą, dermatitą, alergines reakcijas, susilpninti plaučių funkciją. Šie junginiai gali būti galvos skausmo, svaigimo ir pykinimo priežastis ar net neigiamai paveikti centrinės nervų sistemos funkcijas.
Valikliai be LOJ dažniausiai gaminami vandens pagrindu, juose naudojami augaliniai ekstraktai, fermentai, mikroorganizmai ir kiti neorganiniai komponentai. Tokie valikliai neišskiria sveikatai nuodingų garų, yra nedegūs.
Pereiti prie valiklių be LOJ įmones skatina ir priimamos tvarumo strategijos – įsipareigojama mažinti ir atsisakyti aplinkai nedraugiškų produktų.
Nuorodos:
• Lakiųjų organinių junginių, susidarančių naudojant organinius tirpiklius tam tikrų veiklos rūšių įrenginiuose, išmetimo ribojimo ir įrenginių registravimo taisyklės: https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/TAR.3449AA78250D/asr
• Organinius tirpiklius naudojančių įrenginių sąrašas: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Ovs30b4q8wJEW9arhwUi8IO_EyAjxT1P/edit?gid=1495626008#gid=1495626008
• Mokestis už aplinkos teršimą iš stacionariųjų taršos šaltinių: https://am.lrv.lt/lt/veiklos-sritys-1/aplinkos-apsauga/aplinkosauginiai-mokesciai/mokestis-uz-aplinkos-tersima-is-stacionariuju-tarsos-saltiniu/
• Teršalų, išmestų į aplinkos orą iš stacionarių taršos šaltinių, kiekis savivaldybėse 2023 m.: https://aaa.lrv.lt/media/viesa/saugykla/2024/6/20v1ZeZTdtM.xlsx
• Tarša iš stacionarių taršos šaltinių, ataskaitos: https://aaa.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/oras/tarsa-is-stacionariu-tarsos-saltiniu/